Mercedes-Benz CLS 400d - A csúcson ragadt
- by Buday Dénes

Csak a presztízs márkák engedhetik meg magunknak, hogy olyan típusokat tartsanak a kínálatukban, amelyek egyedi megjelenésük és vagányabb dizájnjuk miatt veszítenek ugyan a felhasználási értékükből az alapokat adó modellhez képest, mégis fontos és „elmaradhatatlan” kellékei a palettának.
Ilyen például a Mercedes-Benz CLS is. 2004-es bemutatása óta immár a harmadig generációja rója az utakat, a szintén népszerű E-osztályra épülve. Már akkor egy teljesen más formavilágba csomagolták hozzá képest, többek között a tervezők lecserélték a W211-es jellegzetes dupla lámpáit egy hagyományosabb, de sportosabb jellegű egységre, amely jól illeszkedett a kupés tetővonalhoz. Tehát a platformjuk – így a tengelytávjuk is - megegyezett, ahogy a főbb alkatrészek szintén, úgy, mint a motorok vagy a váltók, viszont a belső terét egyedire szabták. Például csak négy személy számára volt használható a kabin. Ezt a jellemzőt a második generáció is tovább vitte, illetve egy lépéssel tovább is ment az elődjénél, kombi, pontosabban vadítóan sportos Shooting Brake karosszériával is piacra dobták a CLS-t. Emellett a méltán hírhedt SLS Mercedes formajegyei is megjelentek rajta. A harmadik generáció 2018-ban debütált, immár ötszemélyes utastérrel, s továbbra is szoros rokonságban az E-osztállyal. és egy 2021-es modellfrissítésen átesve továbbra is az E modellel rokonságban. A 2021-es ráncfelvarrás során pedig a teljes új C- és S-osztály formavilágára hajazva még elegánsabb, még dinamikusabb fazont kapott a német csillag.
A kicsi csillagokkal díszített hűtőmaszk és az első lökhárító párosa tökéletesen illeszkedik a Mercedes legfrissebb arculatába, ám a határozottan kupés tetőív teljesen egyedi hátsó traktussal ruházza fel a lapos és széles építésű karosszériát, melyhez arányosan nagyméretű kerekek párosulnak. Nem elhanyagolható tényezőként pedig még ott vannak az ablakkeret nélküli ajtók, valamint a már szériaként járó AMG Line csomag egyedi alkatrészei, többek között a csomagtérfedél látványos légterelője és a 19 colos felnik. Utóbbiak mögött megnövelt teljesítményű féktárcsák „bújnak meg”, igaz, csak az első tengelyeken. Aztán még a Night csomag is említést érdemel, mely feketébe öltözteti a króm díszeket, lesötétíti a hátsó ablakokat és „felszereli” az autóra a 20 colos, sok küllős AMG felniket, amik sajnos a téli gumik miatt hiányoztak a tesztautóról.

Látványra a 19 colos könnyűfém kerekek is szenzációsak, ráadásul remek elegyet alkotnak az opciós légrugózással, már-már abszurd kényelemről gondoskodva, a sportos használatról sem megfeledkezve. A menetmód-választót Sport és Sport+ fokozatokba kapcsolva a légrugózás felkeményedik, méghozzá a második lehetőségnél annyira, hogy már nem is igazán passzol a Mercedes amúgy kifinomult természetéhez. Ilyen beállítás mellett nem csak a futómű feszességére számíthatunk, a gázpedál is hiper érzékenyre vált, a motor pörgősebb lesz, míg a váltó pattogóson pakolja a fokozatokat, miközben mi a keményebb kormánnyal harcolunk, ami amúgy szinte semmilyen visszajelzéssel nem szolgál. Élvezetes így is, de inkább a normál használat mellett tesszük le a voksunkat, hiszen ilyenkor is emberfeletti képességgel „robban” a dízel, s a komfortja sem hagy kívánnivalót maga után.

Nemcsak nagyszerű jelenség a CLS, hanem exkluzív tartalmakat is kérhetünk hozzá, ezeknek a tárháza szinte végtelen, a konfigurátorral akár több órát is játszhatunk, míg rátalálunk az „igazira”. Muszáj kiemelnünk például a smaragdzöld nevű egyedi fényezését és a barna Nappa bőr kárpitozását, amelyhez végre nem fényes felületű, hanem matt – igaz fekete – kőrisfa elemek párosulnak. Az összeszerelés kifogástalan vagy inkább pazar, szépen kidolgozott részletek uralják a belsejét. Ilyen a sötét felső rész hegemóniáját megtörő barna bőr, mely „végighullámzik” a műszerfal alsó részén és az ajtókon, illetve ebben bújik meg az ezer színben pompázó hangulatvilágítás is. A nem mindennapi látványhoz a hatalmas, gyönyörű felbontású dupla kijelző is hozzájárul. A más Mercedesekből ismerős hangulatvilágítás ugyancsak fontos része a kellemes atmoszférának, még erős nappali fénynél is mutatós, ahogy hátulról megvilágítják a szellőzőnyílásokat. Nem mellesleg szépen illik Burmester hifi hangfal borításához, valamint az ülésállítás igényesen kivitelezett gombjaihoz.

Az ülések formáját is egészen különleges varrások teszik izgalmassá, ráadásul kiváló szolgáltatásokat és első osztályú komfortot nyújtanak. Még a fejtámlájuk is elektromosan állítható, a gerinctámaszuk magassága szintén külön vezérelhető, emellett fűthetőek és szellőztethetőek, továbbá mind a vezető, mind az utas oldalán memóriásak. Legérdekesebb funkciójuk mégis a masszás, több lehetőség közül is választhatunk, hideg, fázós napokra forró váll- és hát masszázst is ajánl, ilyenkor meleg gömbök kezdi nyomkodni a hátunkat. Végül, de nem utolsósorban üléskinetika is rendelkezésünkre áll: ha megadjuk a magasságunkat, automatikusan beállítja a legideálisabb pozíciót a pontos derékívvel és oldaltámasszal együtt. Ezek az autó dőlésétől függően automatikusan változnak - két erősségi fokozatban. A hőkomfortcsomag pedig automatikusan bekapcsolja a volán és a kartámaszok fűtését, így egyetlen testrészünk sem fázhat.

A hátul utazók nincsenek ilyen szinten elkényeztetve, habár az üléseik formázása kifogástalan, ráadásul nekik is jár külön klímazóna és ülésfűtés. Ugyanakkor magasságkorlátozás van érvényben, amihez a tetőablak szintén hozzájárul: az erősen ereszkedő tető miatt csak 180 cm alattiaknak elegendő a fejtér. Maga a helykínálat - ezt leszámítva - fejedelmi, ami nem csoda, hiszen a CLS hatalmas. A kiváló adottságok alapja a 2939 milliméteres tengelytáv, de a kasztni hossza is pár milliméter híján öt méter. Szélessége picivel két méter felett van, miközben a magassága a másfél métert sem éri el. Ebből kifolyólag alacsonyan ülünk, plusz a ki- és beszállás is kicsit körülményesebb, de ha már bent vagyunk, semmi okunk nincs panaszra.

Ez maximálisan igaz a hajtásláncra is: ez a hathengeres dízel ezzel a kilencfokozatú váltóval maga a tökély. Már a hangja is elvarázsol minket, olyan szépen duruzsol. Alapjáraton vagy városi használat során csak finoman szűrődik be az amúgy teljesen hangtalan kabinba, magasabb fordulatokon viszont előjön a mély gurgulázás, amelyet annyira szeretünk. A háromliteres sorhatos erőforrás már ismerős nekünk, a CLS harmadik generációjában 350d néven mutatkozott be, akkor 286 lóerővel járt nálunk. Akkor is volt 400d nevű csúcsverzió - 340 lóerővel. A szigorúbb környezetvédelmi kvóták miatt miatt a tesztautónk már „csupán” 330 lovas, de ez nem jelenti azt, hogy a menetteljesítményeken csorba esett volna. Az 5,2 másodperces gyorsulás talán több, mint elegendő, mégis a 1200-as fordulatszámtól rendelkezésre álló 700 Nm-es csúcsnyomaték mutatja meg leginkább, hogy nem kell aggódnunk, ha sportkocsiként szeretnénk használni. Pedig majd’ két tonnát nyom a mérlegen. Nyugodt tempó mellett az előzés sem jelent gondot neki, a váltó azonnal reagál a kérésünkre, alacsony fordulatnál is tolni kezd és fokozatszámtól függően 4000–4200/perc fordulat környékén pakolgatja a fokozatokat visszafelé, majd a manőver befejezése után nyugalomra térve érzés nélkül adja tudatunkra, újra a legmagasabb fokozatban suhanunk tovább.

Dízel fronton a 220d-vel léphetünk be a CLS világába: a kötelező automata váltóval, 194 lóerővel 28,9 millió forintról indul a „mulatság”. Egy 265 lóerős mild hybrid verzió is feltűnik a palettán, a négyhengeres erőforrás kizárólag 4MATIC rendszerrel, illetve 31,5 milliótól érhető el. Tesztautónk 34,4 milliós alapárával az árlista csúcsán helyezkedik el, még a 367 lóerős benzinesnél is majd egy millióval drágább.

Erős a konkurencia is, igaz, csak egy pár „ellenségről” beszélhetünk: a BMW 8-as Gran Coupéról és az Audi A7-esről. Ezek a hajtáslánc és az adatok alapján is közel állhatnak hozzá. A 840d modell 34,2 milliós alapárral, míg az A7 csúcs-dízelje inkább sportos vonalon S7 jelöléssel, nagyobb teljesítménnyel, de olcsóbban, 28,4 milliós alapárral vásárolható meg. A CLS kétségtelenül egy stílusikon, amiért fizetnünk kell rendesen, az E-osztály 400d limuzin ugyanezzel a hajtás rendszerrel alapáron majd hétmillióval olcsóbb. Ám aki igazi stílusra vágyik, az ebben a formában választja az utazást. A hathengeres dízel és az automata váltó csodálatos darab, a testes tömeget korrekt módon mozgatják, a 4MATIC pedig minden esetben ott tartja az úton. Még a benzinkúton is boldogok leszünk, ahová a 900 kilométeres hatótáv kimerítése után is fáradhatatlanul érkezünk. A takarékosság mellett remek csomagban érkezik nála a kényelem és az elegancia. A sportosság az AMG Line csomaggal jár hozzá, de csak pont olyan mértékben, hogy ez ne menjen a többi rovására. Így alakul ki egy olyan tökéletes harmónia, amit csak szeretni lehet viszont csak vastag pénztárcával megfizethető.